Zapoznaj się z informacjami o naszym ośrodku i historii jego powstania.
Nasz Ośrodek Wypoczynkowy Sudomie to szczególne miejsce na ziemi, w którym odpoczywają pokolenia ! Dla wielu jedyne, niespotykane, bez którego urlop po prostu nie jest urlopem. Położony na Kaszubach, na czterohektarowej powierzchni graniczącej administracyjnie ze wsią Rybaki i Łubiana. Ustronnie wkomponowany w sosnowe lasy, wzdłuż północnego brzegu jeziora Sudomie. Spędzony u Nas czas pozostawia po sobie wyjątkowe wspomnienia, które są największą motywacja do corocznych powrotów w to miejsce. W ciągu wieloletniej działalności wypoczynkowej i rekreacyjnej, jakość naszych usług zmieniła się nie do poznania. Dysponujemy 40-oma domkami, z nowoczesnym sanitariatem, w tym dwoma apartamentami. Drewniane, wyposażone z dbałością domki wypoczynkowe, przeznaczone są dla 2 do 6 osób. Część z domków, wyposażonych w kominek i ogrzewanie podłogowe, przygotowanych została do użytkowania w chłodniejszym okresie późno jesiennym. Poza sezonem letnim istnieje możliwość organizacji na terenie OW Sudomie wydarzeń indywidualnych oraz firmowych. Nasz ośrodek, gotowy jest pomieścić na nocleg we wszystkich domkach i apartamentach, 146 osób jednocześnie.
Nieżyjący już Wojciech Młynarski, polski poeta, satyryk, reżyser, tak spuentował Sudomie, w swoim wierszu napisanym z okazji jubileuszu 40-lecia Ośrodka:
„W mądrych myśli ogromie
tę myśl niegłupią znaj
że jezioro Sudomie
to wakacyjny raj!..”
Z kolei, Bogusław Olewicz, dziennikarz, autor tekstów piosenek, z tej samej okazji, sporządził o Sudomiu piosenkę, wedle melodii, dawniej napisanej przez siebie „Małgośki”.
Obejrzyj spoty promujące nasz ośrodek, z końca sezonu letniego 2024r.
Galeria: "Sudomie w kadrze".
Krótka historia Sudomia a także kilka faktów historycznych.
Ośrodek Wypoczynkowy Sudomie rozpoczął działalność w 1962r., jako pierwszy ośrodek wypoczynkowy środowiska akademickiego w Polsce. Jego większościowym wówczas udziałowcem była Studencka Spółdzielnia Pracy „Techno-Service”, która zainwestowała swoje zyski w działalność wypoczynkowo rekreacyjną, budując pierwsze domki wczasowe nad jeziorem Sudomie, już na początku lat 60. Na przełomie lat, ośrodek był centrum wypoczynkowym środowiska akademickiego i rodzin wywodzących się z niego. Był znany, lubiany, w nim odżywały przyjaźnie a wakacje bez wypoczynku w nim po prostu nie były wakacjami. SSP „Techno-Service” sukcesywnie inwestował w modernizację i rozwój infrastruktury ośrodka, który jednocześnie był hamowany problemami finansowymi udziałowców. Stąd decyzja by w 2004 r. wykupić udziały właścicielskie ośrodka od Spółdzielni Osób Prawnych „Bratnia Pomoc” w siedzibie w Warszawie. A na mocy ustawy o prawie spółdzielczym, SSP „Techno-Service” została przekształcona 14 stycznia 2014r. w SSP Techno-Service Sp. z o.o., stając się jednocześnie pełnoprawnym właścicielem ośrodka. Przekształcenie skutkowało rozpoczęciem wzmożonych działań inwestycyjnych. Do dnia dzisiejszego większość spośród 40 domków została całkowicie odnowiona, w środku, na zewnątrz, wyposażona w nowoczesne sanitariaty, instalacje, zadaszenie, drewnianą stolarkę okienno-drzwiową a także instalację przeciw gromową. Niektóre domki wyposażone zostały w instalacje ogrzewania podłogowego w łazienkach. 15 domków wyposażonych zostało w kominki lub kozy, własną instalację wodną. Dzięki temu ośrodek wydłużył funkcjonowanie o sezon późno jesienny. Ośrodek odnowił się wizualnie i jakościowo, oferuje obecnie komfortowe warunki wczasowe. I w takim duchu przyjmuje swoich gości.
W 2016 r. zmarł wieloletni dzierżawca Ośrodka Wypoczynkowego Sudomie Jerzy Komorowski, który prowadził ośrodek wraz z żoną Wiesławą, 30 lat. Oboje byli znakiem rozpoznawczym tego miejsca, jego duszą. Współtworzyli jego swoisty charakter. Po jego odejściu, na kilka lat dzierżawcą została żona a z czasem jego syn Konrad. A już od 2025r. umowa dzierżawy zostanie podpisana z nową osobą.
Nasz ośrodek obchodzi swoje jubileusze. W 2018r. świętowaliśmy jubileusz 55-lecia OW Sudomie. W 2010r. swoje 50-lecie obchodził właściciel ośrodka SSP Techno-Service Sp. z o.o. Zdjęcia upamiętniające obydwa wydarzenia znajdują się w galerii. Podczas 55 jubileuszu posadzone zostały drzewa upamiętniające ważne dla Sudomia, nieżyjące osobistości:
- Bogusław Sakowicz – I Prezes Studenckiej Spółdzielni Pracy „Techno-Service” 1960 – 1969.
- Michał Osten-Sacken – Vice Prezes Studenckiej Spółdzielni Pracy ” Techno-Service ” 1961 – 1969,
twórca OW Sudomie. - Bogdan Kasprzycki – III Prezes Studenckiej Spółdzielni Pracy „Techno-Service” 1974 – 1978.
- Bronisław Kafarski – wieloletni księgowy OW Sudomie.
- Jerzy Komorowski – kierownik i dzierżawca OW Sudomie w latach 1983- 2016.
A oto historia Sudomia napisana po latach przez Michała Osten-Sackena, spotkanego przypadkiem na molo w Brzeźnie, tuż przed obchodami 50-lecia SSP Techno-Service. Zaproszony na uroczystości jubileuszowe został poproszony przy okazji o spisanie historii Sudomia. Poniżej linki do dokumentów.
Miejsce pod budowę ośrodka znalazł ówczesny prezes Studenckiej Spółdzielni Prac „Techno-Service” Bogusław Sakowicz oraz wice prezes Wincenty Kościelewski.
Ziemia, na którym obecnie znajduje się ośrodek zakupiona została od sąsiednich gospodarzy Marii i Józefa Majkowskich ze wsi Łubiana a z czasem również od Melanii i Franciszka Juńskich.
Kierownikami ośrodka byli, chronologicznie:
- w 1962r. Bogusław Durbakiewicz,
- w 1963r. Jerzy Kiedrowski,
- od 1964 do 1969 Andrzej Sochaj,
- od 1970 do 1975 Tomasz Dziedzic,
- od 1976 do czerwca 1983 Wojciech Surdyn,
- od lipca 1983 do 1991 Jerzy Komorowski.
Wszyscy kierownicy OW Sudomie byli pracownikami Studenckiej Spółdzielni Pracy „Techno-Service” w Gdańsku, która zarządzała wówczas Ośrodkiem.
Następnie OW Sudomie zarządzany był na mocy dzierżawy przez rodzinę Komorowskich z Kościerzyny i tak:
- od 01.01.1992 do 15.11.2016 przez śp. Jerzego Komorowskiego,
- od 01.01.2017 do 29.01.2021 przez jego żonę, Wiesławę Komorowską,
- od 29.01.2021 do 31.12.2024 przez jego syna, Konrada Komorowskiego.
Podziel się z nami swoimi wspomnieniami dotyczącymi Sudomia
W ramach działań „Ocalić od zapomnienia” pragniemy zgromadzić Wasze wspomnienia dotyczące Sudomia. Czekamy na zapisy słowne, pamiątki zdjęciowe i wszelkie inne. Do tego celu posłużcie się formularzem znajdującym się w zakładce Kontakt, adresem e-mail: ocalicodzapomnienia@sudomie.eu lub pocztą: OW Sudomie, Rybaki 20, 83-400 Kościerzyna. Dziękujemy. Wybrane opublikujemy, za zgodą.
Zapisz się do newslettera.
Bądź na bieżąco z nasza ofertą i aktualnościami.